Dzień Rzucania Palenia

Dzisiaj, 18 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Niefortunnie dużo osób w wieku nastoletnim zaczyna palić. Dzieje się to z różnych powodów, osoby takie twierdzą, że wyglądają doroślej z papierosem w ustach, pragną zaimponować tym rówieśnikom bądź nawet z własnej przyjemności. Niestety nie odbywa to się bez konsekwencji, a je widać w zdrowiu danej osoby. W tym artykule postaram się przybliżyć następujące tematy:
-Co rzeczywiście powoduje palenie,
-Jak rzucić palenie,
-Czy mit twierdzący, że e-papierosy są zdrowsze od zwykłych jest prawdziwy.

Co powoduje palenie?
Na pewno każdy z nas wie, że palenie jest niezdrowe i powoduje uszczerbki na zdrowiu. Większość z nas kojarzy skutki palenia głównie z Rakiem Płuc. Jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie, jednak toksyczne związki rozprzestrzeniają się po całym organizmie, wywołując choroby często niezbyt kojarzone z paleniem. Oto lista niektórych z nich:
-Astma oskrzelowa
-Rozedma płuc
-POChP
-Przewlekłe zapalenie oskrzeli 
-Paradontoza
-Choroby przyzębia
Jednakże palenie przyczynia się nie tylko do chorób, ale także do wyglądu np. osobom palącym po dłuższym czasie żółkną zęby, przyczynia się oni także do obniżenia dobrego cholesterolu HDL I zwiększenia poziomu złego cholesterolu LDL.

Jak rzucić palenie?
Rzucanie palenia za pierwszym razem graniczy z cudem. Często potrzeba nawet 7-8 prób, by pozbyć się tego nałogu. Najtrudniejsze są pierwsze cztery dni, wtedy w wyniku braku nikotyny w organizmie występują tzw. objawy odstawienia.
•Unikaj sytuacji kojarzących się z paleniem, warto zastanowić się, czy palenie kojarzy nam się z konkretnym miejscem, np.: pokojem, kuchnią, balkonem, przystankiem autobusowym, parkiem.
•Zastanów się co zrobić z wolnymi rękoma, warto mieć przy sobie coś, co zajmie dłonie, np. piłeczkę antystresową, gumkę do włosów, długopis, breloczek. Można nosić ze sobą małe smakołyki zastępujące wkładanie papierosa do ust takie jak: pestki słoneczniki lub dyni, suszoną żurawinę, bezcukrowe gumy do żucia.
•Skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Możesz ją znaleźć u lekarza rodzinnego, w specjalistycznej poradni lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym na nr tel. 801 108 108 (czynna jest od pon. do pt. w godz. 11-19). Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to ogólnopolska, specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.

Czy mit twierdzący, że e-papierosy są zdrowsze od zwykłych jest prawdziwy?
Tak, jest on prawdziwy. Tradycyjny papieros ma w sobie ponad 5600 różnych związków chemicznych, w tym ponad 400 niezwykle szkodliwych dla zdrowia. E-papieros, a właściwie liquid, który jest odparowywany w trakcie jego palenia zawiera nikotynę, wodę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych. Z tego śladowe ilości może dziesięciu z nich są szkodliwe.
Jednak pamiętajmy, że to, że e-papieros jest zdrowszy od zwykłego nie oznacza, że jest on zdrowy, więc jeśli mamy wybierać pomiędzy zwykłym papierosem, a e-papierosem najlepiej wybrać nic.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wywiad z Weroniką Kujawą